Chcesz wybudować dom? Musisz pamiętać o 3 rzeczach!

Chcesz wybudować dom? Musisz pamiętać o 3 rzeczach!

Wybudowanie domu nie jest prostym przedsięwzięciem. Postawienie domu wymaga dużo wiedzy, motywacji oraz cierpliwości. Z naszego artykułu dowiesz się o 3 rzeczach, z którymi każda osoba budująca ma styczność w trakcie budowania swojego domu.

Czym jest charakterystyka energetyczna budynku?

Do każdego projektowanego budynku musi zostać wykonana charakterystyka energetyczna budynku. To dokument, który prezentuje informacje na temat wymaganej mocy instalacji grzewczej, izolacjach, strat ciepła czy ogólnej sprawności instalacyjnej. Na podstawie charakterystyki energetycznej możemy w pełni oszacować przyszłe koszty eksploatacyjne domu, które wiążą się z ogrzewaniem czy przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. Dokument ten ma charakter urzędowy, jednak mimo tego jego odczytanie i właściwa interpretacja danych jest problemem. Problem z poprawnym odczytaniem zawartych danych w tym dokumencie mają zwłaszcza inwestorzy. Od tego roku inwestorzy, a także osoby chcące wybudować dom mają trudne zadanie. Wszystko przez nowe warunki techniczne obowiązujące od 31 grudnia 2020 r. a nie jak zaplanowano od 1 stycznia 2021 r.

Jak dobrać instalacje satelitarne do budynku?

Każdy w domu lubi zrelaksować się przy dobrym serialu czy filmie. Budując dom, na pewno zadasz sobie pytanie, jak zaprojektować poprawnie instalacje satelitarne. Jeśli szukasz dobrej firmy najlepiej skorzystać z internetu. Przykładowo jeśli mieszkasz w Toruniu do przeglądarki internetowej, możesz wpisać „instalacje satelitarne Toruń”. Dobrze poprowadzona instalacja RTV/SAT pozwoli na oglądanie telewizji bez zakłóceń, a także odbiór internetu. Planując rozprowadzenie konkretnych antenowych przewodów, należy wziąć pod uwagę ewentualną w przyszłości rozbudowę instalacji. Dlatego obecna instalacja powinna być funkcjonalna oraz estetyczna. Instalacja satelitarna nie powinna oddziaływać na estetykę domu. W końcu nie chcemy, aby w całym domu lub na fasadzie budynku widać było kable. Obecnie na rynku możemy zakupić bardzo rozbudowane instalacje RTV/SAT, które umożliwiają rozprowadzenie sygnału po całych pomieszczeniach.

Jak umiejętnie schować kable w domu?

Wbrew pozorom maskowanie kabli nie jest prostym i bezpiecznym zadaniem. Nie każdy kabel umożliwia zmianę jego pierwotnego ułożenia. Jeśli nie mamy w tym wprawy najlepiej zlecić taką pracę fachowcowi. Najwięcej osób decyduje się na chowanie kabli pod podłogą oraz listwach podłogowych. Każda hurtownia z kablami również chętnie doradza w kwestiach dekoracyjnych, a także wyboru odpowiednich kabli do domu w zależności od planowanych instalacji.