Farby proszkowe – skuteczne malowanie powierzchni metalowych

Farby proszkowe – skuteczne malowanie powierzchni metalowych

Jak skutecznie pomalować felgi metalowe? Jakiej farby użyć do malowania zderzaków w aucie? Czym pomalować kaseton metalowy do oświetlenia zewnętrznego? Farby proszkowe są niezwykle trwałe – przy ich użyciu pomalujesz elementy metalowe wystawione na wilgoć, zmienne temperatury, pył, kurz, piasek oraz inne niesprzyjające warunki.

Czym są farby proszkowe?

Farby proszkowe to sprzedawane w formie proszku termoutwardzalne substancje stworzone na bazie polimerów oraz z dodatkiem żywic, pigmentów oraz innych wypełniaczy. Polimery w wypadku tych farb odpowiadają za ich trwałość a wspomniane dodatki za indywidualne właściwości danej farby. Na przykład zastosowanie żywicy w konsystencji takiej farby sprawia, że pokryte nią elementy posiadają dodatkową powłokę chroniącą metal przed korozją a farbę przed zmazaniem. Jeżeli już o zmazaniu mowa – ze względu na specyficzny model nanoszenia takiej farby na powierzchnię metalową, uzyskana powłoka jest twarda i odporna na uszkodzenia.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe realizowane jest w kilku etapach. W pierwszej kolejności, farba rozpylana jest na powierzchni elementu, który chcemy pomalować. W procesie tym wykorzystywane są siły elektrostatyczne – proszek rozpylany jest przy użyciu specjalnego pistoletu. Pistolet ten elektryzuje proszek farby przed rozpyleniem. Metal jak wiadomo, jest doskonałym elektroprzewodnikiem, dlatego już po aplikacji farba w proszku przywiera do metalu. W następnej kolejności malowany element jest rozgrzewany do temperatury 200 stopni co doprowadza do stopnienia się proszku. Po około 20 minutach farba zasycha tworząc w ten sposób bardzo solidną i idealnie przywierająca do powierzchni metalu powłokę. Proces malowania takimi farbami jest mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego, niż malowanie przy użyciu płynnych emulsji, ze względu na mniejszą ilość toksyny wydzielanych do środowiska.

Malowanie proszkowe a ochrona przed korozją

Farby proszkowe mają jeszcze jedną cenną właściwość – wszystkie pokryte nimi elementy są zawsze odporne na korozję. Ewentualne dodatki do farb na przykład w postaci wspomnianej już żywicy, jedynie dodatkowo utrwalają powlokę farby i wpływają na jeszcze lepsza ochronę. Nawet w wypadku standardowych farb, bez dodatków utwardzaczy, taka powłoka może skutecznie i nawet przez około 10 lat, chronić metalową powierzchnię przed korozją. To bardzo skuteczna metoda zabezpieczania i malowanie elementów metalowych. Farby proszkowe są więc powszechnie stosowane do malowania elementów ogrodzenia, mebli ogrodowych, czy wspomnianych we wstępie części samochodowych.