Fotowoltaika – to po prostu się opłaca!

Fotowoltaika – to po prostu się opłaca!

Panele fotowoltaiczne zamontowane zarówno w domach, jak i przedsiębiorstwach, a nawet przestrzeniach publicznych wiążą się z wieloma korzyściami, zwłaszcza ekonomicznymi i ekologicznymi. Każdego roku zwiększa się liczba instalacji na dachach budynków. Co sprawia, że instalacje fotowoltaiczne są tak atrakcyjne pod wieloma względami? Przedstawiamy największe korzyści czerpania energii prosto ze słońca oraz miejsca, w których warto je zastosować.

Fotowoltaika w przestrzeni miejskiej

Władze miast stają w dzisiejszych czasach przed trudnymi zadaniami. Trend bycia eko wymusza na nich dokonywania zmian w przestrzeni miejskiej, tak by zredukować ilość zanieczyszczeń, zapobiec degradacji fauny i flory. Wiele miast na świecie wprowadza rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii taki jak woda, słońce czy wiatr. Pozwolą one na zastępowanie produkcji energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Dlatego też architektura solarna to świetne rozwiązanie, które świadczy o rozwoju miasta. Energia czerpana ze słońca może zasilać ławki, parkomaty czy podświetlać billboardy, a  to tylko nieliczne propozycje zastosowania fotowoltaiki w przestrzeni miejskiej.

Jakie są zalety zastosowania paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym i w przedsiębiorstwie?

Energia słoneczna jest odnawialna oraz zrównoważona. Oznacza to, że nie może się ona skończyć, jak ma to miejsce w przypadku paliw kopalnych. Zrównoważona oznacza to, że zaspokaja nasze potrzeby, nie narażając przyszłych pokoleń.

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która zwróci się nawet już po 7 latach (gdy otrzymamy dotację, nawet jeszcze szybciej!). Po tym czasie jesteśmy w stanie oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Stajemy się niezależni od stale rosnących rachunków za prąd. Wraz z panelami otrzymujemy wieloletnią gwarancję (25, a nawet 40 lat), więc nie musimy się martwić, że ulegną zniszczeniu i zostaniemy bez żadnego zabezpieczenia.

Fotowoltaika podnosi również wartość nieruchomości. Domy z ich instalacją cieszą się większą popularnością na rynku zbytu. Przed ich montażem ważne jest by charakterystyka energetyczna budynku została wykonana w prawidłowy sposób, dlatego należy zlecić ją profesjonalnej firmie.

Wiele osób zastanawia się czy jest możliwe korzystanie z paneli fotowoltaicznych, podczas miesięcy, w których słońce świeci słabiej lub wcale. Z folowoltaiki możemy korzystać cały rok i o każdej porze dnia. Nadwyżki wyprodukowane latem możemy gromadzić i przechowywać w sieci, by odebrać je zimą lub jesienią.