Jak dbać o konstrukcję domowego dachu?
Szacuje się, że nawet 30% ciepła zgromadzonego wewnątrz domu ulatuje przez dach. Dlaczego? Głównie za sprawą jego nieszczelności. Wpływa to niestety na zwiększone zapotrzebowanie na energię. Dach pełni również inne, równie istotne funkcje w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Jak prawidłowo o niego dbać?
Zadbaj o instalację fotowoltaiczną
Jeśli na twoim dachu zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna, jego konstrukcja nie powinna być w żaden sposób zaburzona, ale z pewnością niezbędna będzie troska o panele. Dzięki nim możesz znacznie obniżać koszty za energię, dlatego zdecydowanie warto utrzymywać je w dobrej kondycji i maksymalnej wydajności. Panele należy regularnie czyścić i sprawdzać ich stan. O tym, jak to robić, powinni poinformować cię specjaliści z firmy, która realizowała zlecenie na montaż instalacji. Tak nowoczesne rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika – Kłodzko czy Trójmiasto – powinno być nieustanne utrzymywane w jak najlepszym stanie.
Drożność odpływów
Na domowym dachu bardzo często umieszczone są różnego rodzaju odpływy i rynny, które mają za zadanie odprowadzanie nadwyżek wody zbierającej się na dachu w wyniku opadów deszczu. Woda i wilgoć nie mają zbyt dobrego wpływu na konstrukcję dachu, dlatego warto regularnie sprawdzać drożność odpływów. W przeciwnym razie woda może zacząć zalegać pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, co w efekcie prowadzi do pogorszenia się ich konstrukcji. Raz na jakiś czas warto również wymienić wszystkie rynny na nowe. Taką usługę może za ciebie wykonać każda firma, która ma w swojej ofercie chociażby instalacje satelitarne czy odświeżanie elewacji domu.
Ocieplenia i termoizolacje
Tak jak wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, duża część ciepła zgromadzonego w budynku mieszkalnym ulatuje przez jego dach. To z kolei wpływa na zwiększenie zapotrzebowanie na energię, a zatem generuje dodatkowe koszty. Z tego powodu istotne jest solidne ocieplanie dachu, a w szczególności poddasza. Termoizolacje wykonywane są zazwyczaj za pomocą specjalnej wełny mineralnej. Izolację możesz wykonać samodzielnie, a płaty wełny zamocować i zabezpieczyć np. na zszywki do zszywacza lub taśmę dwustronną. Istotne jest, aby wełna była zainstalowana drożnie i bardzo ściśle, ponieważ tylko wtedy termoizolacja będzie szczelna i wydajna. Ocieplenie dachu i poddasza pozwoli ci także na uniknięcie pojawienia się w domu uciążliwego i nieestetycznego grzyba. Spadną również koszty za energię, ponieważ ciepło nie będzie uciekało przez nieszczelny dach.