Na zewnątrz: naturalny kamień czy płytki gresowe?

Mówi się, że najlepszymi materiałami nie tylko na elewacje, ale i podjazdy czy bruk są wielkoformatowe płyty z kamienia naturalnego takiego jak granit czy piaskowiec bądź… płytki ceramiczne, gresowe. Które z nich wybrać i na podstawie czego dokonać wyboru? Czym charakteryzują się te materiały? Dziś oddajemy w Twoje ręce skrótowiec na temat płytek zewnętrznych. Zapraszamy!

Zalety i wady kamienia naturalnego

Odmian kamieni naturalnych jest ogrom, jednak do najbardziej popularnych na podjazd czy elewację zaliczają się granity, piaskowce, a także marmury. Kamień elewacyjny naturalny ma wiele zalet, a jego największe to: wytrzymałość, długowieczność oraz prestiż. Także uniwersalizm, ponieważ każdy kamień  naturalny sprawdzi się zarówno w połączeniu z fasadami i stylizacją nowoczesną, jak i ponadczasowa klasyką. Nic więc dziwnego, że kamienie naturalne zdobią podjazdy, tarasy, hotelowe lobby czy renomowane restauracje. Niestety – opcje te są wyjątkowo drogie, a także wymagają odpowiednich umiejętności przy zakładaniu, by nie wykruszyć płyt. Chociażby marmur wymaga także regularnej konserwacji, jest też materiałem śliskim, dlatego na zewnątrz w czasie deszczu łatwo o wypadek.

Zalety i wady – płytki gresowe

Nie każdy wie, że płytki gresowe dzielą się na dwie kategorie: płytki polerowane (śliskie, wymagające impregnacji) oraz płytki szkliwione (barwione, z czasem ścierające swój kolor). Oba rodzaje są odporne na warunki atmosferyczne oraz wilgoć, dlatego sprawdzają się podobnie jak glazura (płytki łazienkowe); wyróżnia je jednak mrozoodporność oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – to sprawia, że znacznie częściej niż do łazienki wybierane są na zewnątrz domu. Choć nie cieszą się opinią aż tak prestiżowych, ich ogromny wybór, dziś imitujący nawet naturalny kamień sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo popularne. Walorem jest także niska cena oraz ogólnodostępność, niezależnie od tego, jaka barwa i wzór płytek nas interesuje. Proste jest także zakładanie ich, które nie wymaga obecności fachowca.

Wszystko zależy od Ciebie

Zarówno płytki gresowe, jak i kamień naturalny, cechują konkretne zalety oraz wady. Oba materiały są na tyle wytrzymałe, by poradzić sobie na podjeździe – nie tylko przez wzgląd na warunki pogodowe, w tym kwaśne deszcze, ale także chociażby biorąc pod uwagę ciężki transport pod domem, na przykład wywóz śmieci (Rumia). Także oba materiały wykazują się i estetycznym wyglądem, przez co łatwo uznać je za wysoce atrakcyjne wizualnie. Jednak ze względu na pozytywne opinie krążące o kamieniu naturalnym oraz kuszącą ceną płytek gresowych – płytki te różnią się od siebie. Ostateczna decyzja, jak zwykle, stoi więc po stronie gospodarza oraz jego rodziny, a także architekta i stylisty, jeśli tacy zostali zatrudnieni przy projektowaniu domu.