Remont od początku do końca

Remont od początku do końca

Jeśli marzy Ci się remont mieszkania, warto odpowiednio zaplanować takie działania. W przeciwnym razie grozi Ci chaos. A przecież dużo przyjemniej odnawiać mieszkanie w spokoju i porządku. Podpowiadamy, jak nie dać się dezorganizacji i zaplanować pracę dla najlepszych efektów.

Zacznij od planu

Żeby remont przebiegał sprawnie i bez komplikacji, potrzebujesz planu. Zanim zaczniesz wynosić meble i malować ściany, usiądź i zastanów się, jak po remoncie ma wyglądać Twoje mieszkanie. Ile pomieszczeń będziesz odświeżać i jaki styl wykorzystasz? Co znajdzie się na twojej liście zakupów? Farby, panele, glazura, płytki łazienkowe czy inne elementy wykończenia wnętrz?

Im dokładniejszy wstępny projekt wykonasz, tym łatwiej będzie Ci określić, ile i jakich materiałów potrzebujesz, jak długo potrwa remont i ile osób potrzebnych będzie do jego realizacji. Łatwiej będzie Ci też ocenić, czy poradzisz sobie Sam ze wszystkimi pracami, czy może będziesz musiał skorzystać z pomocy fachowców.

Zamów materiały wcześniej

Materiały wykończeniowe warto zamówić wcześniej - jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Szczególnie jeżeli masz miejsce do ich przechowania, ta strategia pozwoli Ci uniknąć nieprzewidzianych przestojów. Na przykład kamień elewacyjny naturalny może okazać się trudniejszy do zdobycia, niż Ci się wydawało. Zamiast robić przerwę w połowie remontu i czekać na dostawę, lepiej wcześniej zadzwonić do sklepu czy hurtowni i sprawdzić, jaki jest czas oczekiwania, zamawiając określoną ilość.

Pamiętaj, że płytek, paneli i podobnych materiałów potrzebujesz zawsze więcej, niż wskazywałaby na to remontowana powierzchnia. Jeśli tego nie przewidzisz, konieczne może być domawianie w trakcie remontu, a kafelki z różnych partii mogą nieznacznie różnić się odcieniem, więc jest to spore ryzyko.

Zadbaj o porządek w czasie i po remoncie

Remont kojarzy się zwykle z bałaganem i górami remontowych odpadów. Trudno całkowicie tego uniknąć, ale można przewidzieć i odpowiednio zareagować na problem. Odpowiednio wcześniej zamów worek na odpady budowlane lub kontener, w zależności od skali przebudowy. Wyszukując fraz, takich jak "wywóz śmieci Rumia" znajdziesz firmy, które w twojej okolicy organizują tego typu usługi. W umówionym terminie przywiozą pojemnik na odpady i po zgłoszeniu od Ciebie, odbiorą go. Dzięki temu możesz regularnie wynosić odpady z placu budowy, zachowując w mieszkaniu względny porządek.

Remont to przedsięwzięcie wymagające dobrego planu i organizacji. Jeżeli o to zadbasz, wszystko pójdzie po Twojej myśli.