Remont starego domu - od czego zacząć?
Remont starego domu to nie lada wyzwanie. Może się zdarzyć, że napotkamy wiele niespodzianek, a to co sobie zaplanowaliśmy nie zawsze będzie możliwe do zrealizowania. Aby rozpocząć remont starego domu warto wykonać odpowiedni projekt i skrupulatnie zaplanować wszelkie prace, aby uniknąć niespodzianek. Z pomocą profesjonalnych fachowców z pewnością odmienimy stary dom w nowoczesny i dostosowany do naszych potrzeb.
Zmiana układu domu
Przed rozpoczęciem remontu starego domu, powinniśmy zastanowić się nad jego nowym układem. Być może będzie to wiązało się z wyburzeniem ściany lub konieczna będzie wymiana nadproża. Pamiętajmy, że zmiana podstawowych elementów konstrukcyjnych domu to nie jest prosta sprawa i do tego typu prac powinniśmy zaangażować odpowiednich fachowców, którzy znają się na rzeczy. Układ domu powinniśmy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Obecnie znaczna część osób decyduje się na przykład na otworzenie kuchni na salon, dzięki czemu zyskuje się przestronną część dzienną, w której toczy się codzienne życie domowników. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku, gdy planujemy zapraszać gości i organizować wiele przyjęć.
Elewacja
Bardzo ważnym aspektem podczas remontu starego domu jest elewacja. Niekiedy wymaga ona tylko odświeżenia, ale zdarza się, że potrzebna będzie jej całkowita wymiana. W tym celu warto zastanowić się nie tylko nad ociepleniem domu, ale również określić, jak chcemy aby dom wyglądał od zewnątrz. Pamiętajmy, że wygląd zewnętrzny domu to niejako jego wizytówka. Powinniśmy zadbać o to, aby styl domu pasował do stylu aranżacji wnętrz w środku. Dzięki temu zachowamy estetykę i spójność. Bardzo ważnym elementem są drzwi wejściowe. Wejście do domu jest głównym punktem, dlatego warto zadbać o jego wygląd. Do domu mogą prowadzić schody lub ścieżka wykonana na przykład z kostki burkowej. Wejście urozmaici także odpowiednie oświetlenie, a także rośliny.
Aranżacja wnętrz
Zanim przystąpimy do najprzyjemniejszej części aranżacji wnętrza - czyli doboru kolorów, mebli czy dodatków, powinniśmy skupić się na aspektach technicznych. Mogą one mieć wpływ na końcowy efekt wykończenia pomieszczeń. W starych domach zdarza się, że konieczna będzie wymiana instalacji elektrycznej oraz ogrzewania. Możliwości jest wiele, dlatego warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dostosowane do naszych potrzeb. Bardzo popularne stają się grzejniki elektryczne ścienne energooszczędne. Posiadają wyjątkowy design a dodatkowo możemy je zamontować zarówno w pionie jak i poziomie. Istnieje możliwość dostosowania temperatury do własnych potrzeb, a także sterowanie za pomocą telefonu, gdy chcemy wrócić do ciepłego domu.