Samodzielne malowanie - sprawdź, jak się przygotować
Jeśli planujesz samodzielne malowanie pokoju, kuchni, salonu czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia, sprawdź koniecznie ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak prawidłowo przygotować się do całego przedsięwzięcia i jak uniknąć najczęstszych błędów. Usprawnisz więc znacznie swoją pracę, zaoszczędzisz sobie sporo niepotrzebnego stresu i osiągniesz perfekcyjny efekt.
Powiedz nie półśrodkom
W tekście tym pomijamy oczywiście kwestię doboru koloru, gdyż jest to temat na osobny artykuł, na początek skupimy się jednak właśnie na farbie. Wybór właściwego rodzaju ma tu bowiem kluczowe znaczenie nie tylko dla końcowego efektu, ale także dla przebiegu Twojej pracy. Jeśli zależy Ci na olśniewającym efekcie, maksymalnej trwałości i dobrym kryciu, pod żadnym pozorem nie wybieraj rozwiązań najtańszych. Postaw na sprawdzone marki i rozwiązania dedykowane do konkretnych pomieszczeń. Nie bój się też pytać i zasięgnij porady specjalisty, to najprostszy sposób, by dobrać idealne farby. Białystok to miasto, które może pochwalić się kilkoma naprawdę dobrymi marketami budowlanymi, z pewnością znajdziesz w nich ludzi, którzy z przyjemnością Ci pomogą.
Zabezpiecz pomieszczenie
Druga bardzo ważna kwestia to właściwe przygotowanie pomieszczenia. O zabezpieczenie podłogi, wymontowanie gniazdek i przełączników, oklejenie framug czy parapetów warto zadbać jeszcze przed przystąpieniem do oczyszczania ścian, czy gruntowania. Dzięki dokładnemu zabezpieczeniu wszystkich mogących ulec zabrudzeniu bądź uszkodzeniu elementów zaoszczędzisz sobie mnóstwo czasu na późniejszym sprzątaniu. Pod żadnym pozorem nie pomijaj tego etapu i tutaj również, postaw na sprawdzone rozwiązania. Jeśli zabezpieczenie ma spełnić swoje zadanie, musi być wykonane solidnie. Podstawa to dobrej jakości taśma, np. taśma malarska Tesa oraz mocna folia malarska. Takie profesjonalne rozwiązania możesz kupić korzystnie online!
Przygotowanie ścian to połowa sukcesu
Trzecia i ostatnia porada, na pozór oczywista, ale często traktowana po macoszemu, czyli przygotowanie ścian. O ile w nowym budynku nie jest to wyzwanie, o tyle przy remontach trzeba już się do tego porządnie przyłożyć. Podstawą jest oczyszczenie ścian ze wszelkich odprysków, naprawienie ubytków masą szpachlową i wygładzenie nierówności za pomocą drobnego papieru ściernego. Ważne jest też oczyszczenie ściany z wszelkich plam, kurzu i pyłu, co można najłatwiej zrobić poprzez dokładne mycie mydłem malarskim. Nie warto pomijać także gruntowania, które daje pewność właściwego wiązania pierwszej warstwy i tym samym, trwałości całego efektu.
Prawidłowe przygotowanie w malowaniu jest niezwykle ważne. Bez niego cały proces znacznie się wydłuża i staje się uciążliwy. Jeśli nie chcesz dokładać sobie pracy, to pod żadnym pozorem nie szukaj dróg na skróty.