Technologia w przemyśle - 3 kluczowe urządzenia, o których nie wiedziałeś
Temat wyposażenia zakładów przemysłowych, w tym używanych w nich maszyn i urządzeń zdążył się już pojawić na naszym portalu. Tym razem przyczyną sięgnięcia po niego było jednak urządzenie używane również w samym budownictwie. Zapraszamy na porcję ciekawostek!
Windy, które zniosą wszystko
Choć napisany nieco w celu zaciekawienia, tytuł ten nie jest przesadą. Specjalistyczne windy przemysłowe są tworzone z myślą o naprawdę ciężkich warunkach (i ładunkach!). To urządzenia stworzone z myślą o transporcie nie tylko ludzi, ale przede wszystkim dużych ciężarów. Niezwykle wytrzymałe, zarówno w kwestii obciążenia, jak i środowiska pracy. Wykorzystywane w wielu różnych branżach, od przemysłu stoczniowego i portowego, gdzie dźwigają między innymi kontenery, przez przemysł naftowy i energetyczny, aż po przemysł cementowy. To właśnie urządzenia tej klasy znajdują zastosowanie w budownictwie, szczególnie przy dużych i trudnych projektach, takich jak mosty czy wieżowce.
Naprawdę duże chłodnie
W tym wypadku nieco inna kategoria i nie tyle pojedyncze urządzenia, ile całe ich zespoły. Komory chłodnicze to niezależne od budynku (będące całością) lub zaadaptowane na chłodnię pomieszczenia. Rozwiązania te są kluczowe w wielu branżach, w tym tej, której zawdzięczamy możliwość codziennych zakupów świeżych produktów. Oprócz produkcji, przetwarzania i magazynowania żywności wykorzystuje się je także w przemyśle farmaceutycznym i wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie określonych warunków chłodniczych. Przykładowo: w gastronomii oraz handlu detalicznym. Nowoczesne komory są energooszczędne i niezawodne. Pozwalają też na precyzyjną kontrolę temperatur i zdalny monitoring warunków wewnętrznych. Są również wyposażone w systemy zapobiegania awariom oraz ludzkim błędom (np. alarmy sygnalizujące niedomknięcie drzwi lub spadek temperatury).
Specjalistyczne urządzenia pomiarowe
Używane w wielu gałęziach przemysłu manometry i termometry przemysłowe to urządzenia pomiarowe najwyższej klasy. To nie tylko jakość materiałów i precyzja wykonania, to także dostosowanie do konkretnych aplikacji i wymogów poszczególnych branż. Stosowanie ich zapewnia zakładom przemysłowym dokładność pomiarów. Gwarantuje też niezawodność, niezbędna ze względu na bezpieczeństwo procesów i personelu. Przemysłowe termometry są często wykonywane ze stali kwasoodpornej. Dzięki temu można wykorzystywać je w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym lub chemicznym.
Różnorodność urządzeń, przyrządów i maszyn używanych w przemyśle naprawdę potrafi zaskakiwać. Jeśli czujesz niedosyt, sprawdź poprzedni artykuł. Wyposażenie zakładów przemysłowych to temat, po który z pewnością jeszcze sięgniemy.