Wiosenny balkon. O co warto zadbać?

Wiosenny balkon. O co warto zadbać?

Chociaż za oknem zima w pełni, wielu z nas zastanawia się już nad wiosennymi aranżacjami w swoim mieszkaniu. Przygotowania do ciepłych miesięcy napawają nas swego rodzaju nadzieją, że słoneczne dni nadejdą lada chwila! Dziś przedstawimy nasze pomysły i inspiracje związane z wiosennym wystrojem balkonu.

Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty!

Jak z pewnością każdy wie, podstawą wiosennego balkonu są...kwiaty! Jak bowiem wyglądałby balkon bez roślin? Jeśli chodzi o dobór odpowiednich kwiatów, to właściwie nie ma tu żadnych sztywnych reguł, o ile dane gatunki są przystosowane do życia na zewnątrz. Najczęściej na balkonach spotykane są wiszące bluszcze i kwiaty typowo balkonowe. Wiele osób decyduje się również na efektowne tuje i inne drzewka choinkowe, do których dobrać można piękne i modne donice tarasowe. Balkon to również doskonała przestrzeń do prowadzenia mini ogródka! Kiełkujące rośliny dodadzą mu bowiem wiosennej świeżości, a wyhodowane warzywa idealnie ozdobią wiosenne śniadanie. Na balkonie zasadzić możesz m.in. pomidorki koktajlowe, rzodkiewki, bazylię, miętę, słoneczniki czy różnego rodzaju kiełki. Latem sprawdzą się również sadzonki truskawek, poziomek a nawet borówek! Wszystko jest kwestią odpowiedniej troski o zasadzone roślinki.

Co z balustradą?

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jeszcze przed nadejściem wiosny, jest balustrada balkonu i jej barierki. Zdarza się, że po srogiej zimie trzeba ją odmalować oraz wymienić wszelkie uchwyty na doniczki. A może poniesie się fantazja i stwierdzisz, że chcesz całkowicie wymienić zewnętrzną część balkonu? Jeśli tak, koniecznie sprawdź balustrady szklane, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne. Prezentują się bardzo efektownie i estetycznie, a ponadto są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu. Na szklanej balustradzie bez problemu zawiesisz kwiaty, a nawet zamontujesz efektowne oświetlenie!

Wiosenne prace remontowe

Wiosna to również doskonały czas na odświeżenie mieszkania, w tym także balkonu. Po srogiej zimie niektóre elementy wymagają wymiany lub naprawy. Być może warto wymienić balkonowe meble, lub nieco odświeżyć kolor ścian? Zwróć uwagę również na stan okien, ponieważ po zimowych mrozach mogą być one nieszczelne. Usterkę wystarczy zgłosić fachowcom, którzy szybko i sprawnie rozwiążą ten kłopot. Okna pcv, poznań czy Trójmiasto - z odnalezieniem godnych zaufania specjalistów nigdzie nie powinno być problemu! Jeśli ze szczelnością okien wszystko w porządku, to twój balkon najprawdopodobniej jest już gotowy na nadejście wiosny!