Zakup działki budowlanej – co trzeba wiedzieć?

Zakup działki budowlanej – co trzeba wiedzieć?

Planujesz zakup działki pod budowę wymarzonego domu? To poważna inwestycja, dlatego zdecydowanie warto odpowiednio się do niej przygotować. W naszym dzisiejszym artykule zebraliśmy dla ciebie garść porad, które z całą pewnością pomogą ci dokonać udanej i opłacalnej transakcji!

Sprawdź księgę wieczystą

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić podczas zakupu wybranej działki budowlanej, jest sprawdzenie jej księgi wieczystej. To absolutna podstawa, ponieważ to właśnie tam znajdziesz wszelkie informacje dotyczące historii działki, jej właścicieli oraz ewentualnych obciążeń hipotecznych. Gdy znajdziesz grunt, który szczególnie przypadnie ci do gustu, po prostu poproś właściciela lub pośrednika nieruchomości, który zajmuje się sprzedażą działki, o podanie numeru księgi wieczystej. Następnie wyszukaj w sieci odpowiednią stronę i wpisz otrzymany numer. Jeśli będziesz mieć problem z prawidłowym rozszyfrowaniem informacji tam zawartych, możesz poprosić o wsparcie wyspecjalizowanego brokera nieruchomości lub po prostu poradzić się kogoś bardziej doświadczonego, jednak nigdy nie bagatelizuj konieczności weryfikowania księgi wieczystej!

Przeanalizuj całą dokumentację

Księga wieczysta to nie wszystko, co powinieneś sprawdzić jako potencjalny kupujący daną działkę budowlaną. Do zweryfikowania pozostaje jeszcze szereg innych, najczęściej urzędowych dokumentów. Całą listę akt powinien przedstawić ci sprzedający lub pośrednik nieruchomości. Jeśli tak się nie wydarzy, powinna zapalić ci się czerwona lampka. Dokumentacja gruntu jest niezwykle istotna, ponieważ to od niej zależy, czy uzyskasz pozwolenie na budowę własnego domu oraz podłączenie wszelkich niezbędnych sieci i instalacji. W przeciwnym razie może okazać się, że niektóre dokumenty nie są odpowiednio przygotowane lub po prostu nigdy nie zostały załatwione. Wówczas obowiązek ich zorganizowania spadnie na ciebie, a to wygeneruje nie tylko konieczność przeznaczenia znacznych zasobów czasowych, lecz również finansowych!

Zainwestuj w rzeczoznawcę

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz wybraną działkę po uczciwej cenie, zainwestuj również w usługę rzeczoznawcy, który dokona profesjonalnej wyceny. Sprzedający starają się bowiem sprzedać swój grunt po możliwie najwyższej cenie, która często nie jest zgodna z faktyczną wartością działki. Warto dodać, że usługi tego typu świadczą również bardzo często fachowcy od kwestii geodezyjnych. Dobry geodeta, Kalisz czy Mazury –  w każdym regionie znajdziesz świetnego specjalistę, który pomoże ci w wycenie działki!